czwartek, 1 grudnia 2016

Film dla Estończyków





Przed nami kolejny film nagrany przez członków kółka pocztówkowego „Z Polski dookoła świata” – nagranie przygotowali uczniowie klasy VIc po estońsku. Mikołaj, Michał, Natalia, Filip, Nikola, Hubert, Paweł, Amelia i Mateusz opowiadają o sobie i pięknym mieście, w jakim mają okazję mieszkać. Uczniowie jak widać trudności językowe mają za nic i mówią w języku estońskim, jakby znali go od dzieciństwa, czego serdecznie im gratulujemy. Dziękujemy również Wydziałowi Promocji Urzędu Miasta Torunia za cudowne zdjęcia stanowiące tło filmu.

A co mówią uczniowie?
Cześć! Jesteśmy uczniami szóstej klasy i chodzimy do tej szkoły podstawowej. Należymy do kółka pocztówkowego. Bardzo lubimy poznawać przyjaciół z innych krajów. Opowiemy Wam o naszym mieście – zapraszamy na wycieczkę! (Mikołaj Bartoszuk)
Toruń jest miastem położonym w centralnej Polsce. Przez miasto przepływa największa rzeka w Polsce – Wisła – można nią popłynąć w rejs statkiem i posłuchać o historii miasta. (Michał Ludwiszewski)
Miasto założone zostało w XIII wieku przez Krzyżaków. Byliśmy jednym z najważniejszych miast handlowych, głównie dzięki położeniu na brzegu Wisły. Po Krzyżakach pozostały jeszcze mury Zamku – najstarszej warowni na terenach Ziemi Chełmińskiej. Jest to zabytek wpisany na listę Unesco. (Natalia Krajewska)
To główne miejsce spotkań – pomnik Mikołaja Kopernika. Ten wielki człowiek znany jest na całym świecie, a urodził się i mieszkał w naszym mieście. W Toruniu wiele miejsc nazwano jego imieniem – Fabryka Pierników, Uniwersytet, szkoły i szpital. (Filip Politowski)
Skoro już mowa o fabryce, w Toruniu powstają najlepsze na świecie pierniki. Te ciastka z miodem i przyprawami powstały dzięki miłości młodego piekarza. Toruńska fabryka produkuje różne ich odmiany i eksportuje na cały świat. (Nikola Szuluk)
O Toruniu powstało wiele legend. Jedna z nich opowiada o pladze żab, które zaatakowały miasto. Na ratunek przyszedł Flisak – grając na flecie zwabił wszystkie żaby i wyprowadził je z miasta. Oto pomnik Iwo i jego żabek. (Hubert Graczkowski)
Kolejna legenda toruńska dotyczy tego miejsca.  W XIII wieku żył zakonnik, który zakochał się w mieszkance Torunia. Dowiedziały się o tym władze miasta i wyznaczyły karę dla zakonnika – miał zbudować wieżę krzywą jak jego postępowanie. My wierzymy że jeżeli uda się Tobie stanąć przy ścianie i wytrzymać 3 sekundy, spełni się Twoje marzenie. (Paweł Cichecki)
Wieża przyjaźniła się z Wisłą, która opowiadała o przygodach i dalekich krajach. Opowiadając rzeka podpływała coraz bliżej murów i podmywała je. Wieża krzyknęła „Wisło, nie tak blisko, bo runę”, a odpowiedź Wisły „To ruń!” zapisana została jako nazwa miasta. (Amelia Przybyłowska)
Ten miły osiołek służył do karania żolnierzy. Sadzani byli na nim, a do nóg przywiązane mieli ciężarki. Była to bardzo bolesna kara, a dodatkowo wszyscy mogli zobaczyć ukaranego. Na szczęście teraz takich kar już się nie stosuje. (Mateusz Rynkowski)
Mamy nadzieję, że podoba Wam się nasze miasto. Ciekawych miejsc jest tu bardzo wiele, opowiedzieliśmy Wam tylko o kilku. Zapraszamy serdecznie na zwiedzanie! Do zobaczenia!  (Mikołaj Bartoszuk)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz